Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskuse ke srovnání na Horydoly

20. 11. 2008

Dosavadní diskuse (http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=2808) ukazuje, že do skupiny ferrat jinak již objektivně stanoveného stupně obtížnosti, se vkládá ještě i subjektivní zkušenost. Nebo se na takový osobní názor odkazuje.

 

Pochopitelně pravda je, že i mezi zajištěnými cestami stejného stupně obtížnosti jsou třeba až markantní rozdíly. Vyšší náročnost, jak jsem se již zmínil ve srovnání, může způsobit délka ferraty (lezecké metry), počet a délka obtížných úseků aj. Právě to vše může přinést rozdílnou osobní zkušenost. I s ohledem na zkušenosti ze zajištěných cest, fyzickou zdatnost (byť i jen momentální stav) aj.

 

Nelze tak přijmout například příspěvek autora a jeho odkazy na subjektivní hodnocení k saské ferratě Rübezahlstiege. Převzaté hodnocení tohoto klettersteigu z webového průvodce plně odpovídá Schallově stupnici. Ferraty bez zajištěných úseků (lana), ve skalním terénu I - II UIAA, jsou ve stupni obtížnosti D.

 

O lezení ferrat bez jištění, byť se jedná "jen" o Häntzschelstiege ani nebudu diskutovat. Každý si může sám podle fotografií v průvodci rozhodnout, zda by do toho šel. Na úraz páteře se i jen usuzuje při pádu z výšky dvojnásobku postavy... 

  

V Schallově východoalpské stupnici se nezvyšuje obtížnost ferraty znaménky "+" nebo "-". Autor by měl odkázat na objektivní zdroj.

 

Ve srovnání byly záměrně využity ferraty z blízkých, okrajových horských skupin.